فناوری های جدید در تصفیه آب

 فناوری های جدید در تصفیه آب

بدیهی است که اگر بشر می‌خواهد در این سیاره زنده بماند، باید آب آشامیدنی فراوان و تمیز در دسترس  داشته باشد. از یک سو فعالیت طمع آمیز و توام با خودخواهی انسان سبب کاهش منابع آب شیرین  شده است،از سویی دیگر تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان، موجب سرعت  بخشیدن به کمبود آب شده است.باید به فناوری هایی دست پیدا نمود که  بتواند به تامین آب در جایی که مقادیر کمتری از آب وجود دارد یا  آب آلوده  است کمک کند.  در این بخش به چند فناوری اشاره می ­شود که  می توانند به تصفیه آب و حل مشکلات مربوط به آن کمک کند.
 
سیستم های نمک زدایی 
نمک زدایی فرآیندی است که  مواد معدنی را از آب حذف می کند. این یک فرآیند کاملاً ساده است  و می تواند در مکان هایی که خشکسالی و کمبود آب وجود دارد بسیار مفید باشد.
 
تصفیه آب با فناوری نانو
فناوری نانو در مقایسه با سیستم‌های تصفیه آب معمولی بسیار کارآمدتر است، زیرا به فشار زیادی نیاز ندارند و فیلتر ها با داشتن منافذ کوچکتر می تواند باکتری ها، رسوبات و حتی پاتوژن های کوچکتر را حذف کنند.
 
تصفیه آب خورشیدی
در کشورهایی با کمبود آب جدی، تصفیه آب آلوده و تبدیل آن به به آب پاک و  قابل استفاده امر مهمی است. بنابراین، یک فیلتراسیون آب با صرف انرژی خورشیدی که می تواند روزانه 20000 لیتر آب تامین کند  و در دسترس باشد بسیار اهمیت دارد.
 
فیلترهای آب به شکل نی
نی لایف توسط شرکت Vestergaarda  اختراع شده است و حداقل 1000 لیتر آب را تصفیه می کند و 99.9 درصد باکتری ها را از طریق یک سیستم فیلتراسیون از بین می برد.
 
هم کتاب هم نوشیدنی
محققان در Carnegie با همکاری یک سازمان Water Is Life ابزاری برای تصفیه آب در قالب یک کتاب توسعه داده اند. که هم برای آموزش و هم برای فیلتراسیون استفاده می شود. این کتاب حاوی صفحاتی است که اطلاعات اولیه در مورد توصیه ها و دستورالعمل های بهداشتی دارد. کاغذ از یک نوع فیلتر تهیه شده است که توانایی تصفیه آب و حذف  99.9 درصد باکتری ها را دارد. این کتاب در کنیا، غنا، اتیوپی، هائیتی توزیع شده است. هر کتال می تواند آب سالم را به مدت چهار سال برای یک نفر فراهم کند.
 
قرص های تصفیه آب سرامیکی
این قرص برای حل شدن در آب طراحی شده است و حدود 99.9 درصد آلایندگی آب را از بین می برد. حاوی نانوذرات میکروبی نقره یا مس است که برای از بین بردن باکتری ها و تولید آب طراحی شده است.
 
تولید  آب از هوا
 در این فناوری از انرژی خورشیدی برای تولید آب آشامیدنی تمیز برای 2 تا 3 نفر یا 10 لیتر در روز استفاده می شود که از  پانل هیدرو استفاده می گردد.  پس از جمع آوری آب، آب فیلتر می شود و مواد معدنی ضروری برای بدن انسان و ایجاد طعم به آن اضافه می شود.
 
فناوری مه گیر
در برخی از نقاط جهان منابع آب زیرزمینی به طور کامل خشک یا مصرف شده است. اما ممکن است منطقه دارای مه فراوان باشد. این مه را می توان با نصب مه گیر در دامنه کوه ها برای تولید آب جمع آوری کرد. از این طریق می توان روزانه  تا حدود 6300 لیتر آب جمع آوری کرد.کوه Boutmezguida دارای بزرگترین سیستم  جمع آوری مه در جهان است. این فرآیند بسیار ساده است زیرا مه از شبکه های عمودی عبور می کند و در یک سیستم چکنده جمع می شود و فیلتر می شود. در مراکش حدود 5 روستا آب سالم را به این روش تامین می کنند. این سیستم جمع کننده مه در آفریقای جنوبی، غنا و کالیفرنیا نیز معرفی شده است.
 
 
 

 

نظر بدهید